Przejdź do treści

Młynki

52 Tematy 474 Posty

Młynki ręczne i elektryczne. Przeznaczone do mielenia pojedynczej dozy - single dose. Klasyczne młynki on demand z hopperem. Żarna stożkowe, płaskie, blind burrs i ich wpływ na smak. Nowoczesne konstrukcje i sprawdzone rozwiązania.

  • Ceado Life X - uniwersalny młynek OD i SD

    ceado
    5
    2
    0 Głosy
    5 Posty
    219 Wyświetlenia
    S
    @ciastek napisał w Ceado Life X - uniwersalny młynek OD i SD: @skansen napisał w Ceado Life X - uniwersalny młynek OD i SD: koncepcja sprzedawania młynka OD wraz zestawem SD A nie na odwrót? Może być i na odwrót
  • Ceado E6C "Kameleon" - nowy uniwersalny młynek SD

    ceado
    7
    3
    0 Głosy
    7 Posty
    272 Wyświetlenia
    S
    Ja nie jestem aż tak krytyczny. Zarówno DF jak i Niche to młynki powstałe w oparciu o istniejące wcześniej żarna innych młynków (produkcji odpowiednio Itall Mill i Mazzera). Nowa była konstrukcja obudowy. Tutaj projekt obudowy jest podobny do istniejących ale nowe są żarna. Specjalnie opracowane do tego młynka i takich zastosowań. Pierwsze testy wskazują na wysoką jakość przemiału. Poczekajmy na kolejne - jeśli potwierdzą, że przemiał będzie dobrej jakości to młynek się obroni. Ciężko też krytykować Ceado za spóźnienie - młynki SD mają w ofercie od dłuższego czasu, to kolejna propozycja I jeszcze na koniec głośność - młynek nie jest sprzedawany w zestawie z pokrywką. W testach wspomniano, że samo zakrycie ręką mocno wycisza pracę młynka. Producent może więc to ogarnąć dokładając pokrywkę.
  • Nowe, lub mniej znane młynki ręczne

    15
    1 Głosy
    15 Posty
    592 Wyświetlenia
    HeniutekH
    Niebawem premiera, czy to tylko odswieżona i podrasowana wizualnie wersja "starego" mlynka z nowymi żarnami, czy może zupełnie nowa "jakość" , cena 400 zł , calkiem nieźle.. https://www.timemore.com/collections/best-seller/products/timemore-manual-coffee-grinder-chestnut-c5-series?variant=47768620302578 https://www.instagram.com/p/DMhfYaxuyJM/?igsh=bXF0bnAzMG93c20x
  • Zerno Z2

    2
    1 Głosy
    2 Posty
    145 Wyświetlenia
    S
    Zapowiada sie ciekawy młynek. Konstrukcja widać wpisuje się w aktualne trendy-ślepe żarna, regulacja obrotów, SD itd. @ciastek napisał w Zerno Z2: @skansen, może to już czas pożegnać się z EK43S, który ci tak bałagani w kuchni? Docelowo raczej EK43 zostawię żonie do alternatyw a sobie do espresso czegoś poszukam Myślałem raczej o Weberze ale to Zerno też niczego sobie.
  • Timemore Bricks 01s - kompaktowy młynek do metod alternatywnych

    recenzja timemore
    3
    1
    1 Głosy
    3 Posty
    218 Wyświetlenia
    Dawid4792D
    Ja to lubię takie kompaktowe młynki Pewnie bym się na niego skusił, gdyby nie to że przeszedłem na automat.
  • Akcentowanie smaków w młynkach

    5
    0 Głosy
    5 Posty
    224 Wyświetlenia
    ciastekC
    Trafiłem na https://espressoaf.com/guides/burr_catalog.html#identifying-burrs [image: prebreaker_flat.jpg] To standardowe żarna EK43 98mm. Na czerwono zaznaczone ostrza wstępnie rozdrabniające, na biało właściwe mielące. Przyjrzałem się dokładniej tej krawędzi zewnętrznej w Brew Special i Italian Espresso: [image: 1752683533133-9387cb3e-89be-46a6-9289-bead3f06fe96-image.png] Italian Espresso ma węższe i bardziej nieregularne ostrza właściwe. Porównując z Espresso Specialty praktycznie nie ma już wątpliwości. Choć to zapewne tylko uproszczenie – im szerszy pierścień ostrzy właściwych, im bardziej są regularne, tym bardziej powinny podkreślać nuty owocowe. [image: 1752683965633-ea968631-4769-4c82-8956-d84cf3ba6e7d-image.png] Wewnętrzna część jest niemal identyczna w Brew Special i Italian Espresso zapewne z powodu dość dobrego wstępnego rozdrobnienia, co upraszcza późniejsze mielenie właściwe. Swoją drogą ciekawy jest ten graf z młynami na Espresso Aficionados [image: burrs_overview.jpg] Ktoś z was miał przyjemność wypić szota z Kafateka z żarnami Shuriken LM?
  • MHW-3BOMBER F74 Navigator - elektryczny młynek do kawy SD

    mhw-3bomber młynek sd młynek uniwersalny
    27
    3
    1 Głosy
    27 Posty
    2k Wyświetlenia
    S
    Kolejna recenzja: https://youtu.be/nNDvP0R4fjc?si=UIJits_7kXGcMdwd
  • Eureka Mignon Specialita Smart - zapowiedź nowego młynka

    eureka
    13
    1
    1 Głosy
    13 Posty
    455 Wyświetlenia
    S
    Zgadza się. PGA jest w LaCimbali od dobrych kilku lat (co najmniej 5) a GBS jest dostępny od niecałego roku. Przy czym główną barierą jest na razie konieczności stosowania młynka i ekspresu z tego samego ekosystemu. Szkoda, że producenci nie wprowadzili jeszcze otwartego standardu komunikacji będącego odpowiednikiem ONVIF w kamerach CCTV albo Matter w Smart Home. W takim otwartym standardzie mógłby się komunikować np. ekspres Faema z młynkiem np. Mahlköniga. To by była petarda.
  • Starseeker - nowe młynki od chińczyka

    12
    2
    0 Głosy
    12 Posty
    492 Wyświetlenia
    S
    @Kruczek napisał w Starseeker - nowe młynki od chińczyka: właśnie takie rozwiązania @skansen są najlepsze. Nie wyróżniają się jakoś bardzo i pewnie elektronika w środku jest na tyle zmyślnie zrobiona, że na własną rękę bym to naprawił. Prosty chłop ze mnie więc i prostota mnie zachwyca. Na szczęście dla Ciebie, jest sporo takich młynków na rynku. Jednak trochę obawiamy się, że ich producenci mogą niedługo podzielić los Nokii: https://forum.home-barista.pl/topic/287/czy-europejscy-producenci-młynków-pójdą-drogą-nokii-analiza-rynku
  • 1Zpresso ZP6 special - moja opinia

    młynek ręczny recenzja 1zpresso
    30
    5
    2 Głosy
    30 Posty
    2k Wyświetlenia
    Dawid4792D
    @Heniutek nie, ale możliwe że będę sprzedawał swojego Zp6 Special.
  • Czy europejscy producenci młynków idą drogą Nokii? Dyskusja.

    Zablokowany mahlkönig eureka
    11
    2 Głosy
    11 Posty
    457 Wyświetlenia
    S
    Do dalszej dyskusji zapraszam w wątku Czy europejscy producenci młynków pójdą drogą Nokii? Analiza rynku.
  • Melitta Calibra - młynek z wagą do metod alternatywnych - recenzja

    recenzja melitta
    2
    6
    0 Głosy
    2 Posty
    192 Wyświetlenia
    Dawid4792D
    Kiedyś rozważałem ten młynek, właśnie do alternatyw, głównie kawiarki. Ostatecznie padło na Wilfe Uniform (trochę dopłaciłem). Ale zawsze byłem ciekaw jak ta Melitta się spisuje
  • Eureka Mignon All Purpose 65 - recenzja

    recenzja eureka mignon eureka
    11
    2
    2 Głosy
    11 Posty
    424 Wyświetlenia
    M
    Więc chyba też wezmę Eurekę, cena atrakcyjniejsza.
  • Baratza Encore ESP Pro - ulepszona wersja młynka Encore ESP

    7
    1
    0 Głosy
    7 Posty
    400 Wyświetlenia
    pawel890P
    @Heniutek Z ciekawości sprawdziłem na Amazon US DF54 za 260$, więc pewnie tutaj dużą rolę może grać marka dla potencjalnego klienta.
  • Kinu M68 - ręczny młynek za 1000 euro

    młynek ręczny
    4
    1
    1 Głosy
    4 Posty
    176 Wyświetlenia
    Dawid4792D
    Jak oglądałem na YT mielenie, to wydawało się że idzie to sprawnie. Korbka jest na tyle długa że nie powinno być problemów. Dla mnie brak silnika to zaleta, bo to jedna rzecz mniej która może się zepsuć. Przy tak dużym żarnie chyba nawet jasno palone ziarna nie dawałyby większego oporu.
  • Lelit William PL72 - recenzja młynka on demand

    recenzja lelit lelit william młynek od
    4
    15
    1 Głosy
    4 Posty
    375 Wyświetlenia
    S
    W praktyce młynek "daje radę", dlatego też trzymałem go tak długo. Jest szybki i dość cichy. Regulacje można ogarnąć-ważne, żeby nie trzymać się kurczowo czasu mielenia. Procedura jest następująca: Ustawiamy specjalnie za długi czas mielenia, tak, żeby kawy mielić celowo za dużo. Sypiemy kawę do sitka, wyrównujemy równo z górną krawędzią, nadmiar kawy usuwamy. Parzymy kawę i sprawdzamy rezultaty -w zależności od potrzeb zmniejszamy/zwiększamy grubość mielenia. Gdy już mamy ustawioną grubość mielenia wyliczamy jego czas. Ważymy dozę przed i po usunięciu nadmiaru kawy, proporcjonalnie korygujemy czas. Jeśli się ogarnie regulacje Williama to już żaden młynek nigdy nie będzie nam straszny Retencja jest podobna lub mniejsza do innych podobnych młynków. Tak już młynki on demand mają Natomiast to czego nie przeskoczymy to dostęp do żaren. Jest to słaby punkt młynka i trzeba się nastawić na czyszczenie proszkiem zamiast rozbierania. Konfrontując na koniec wszystko powyższe z ceną młynka oceniam w skali szkolonej sprzęt na 4. Za około 2000zł nie ma w tej chwili innego młynka OD z żarnami tej wielkości. Na pewno młynkowi nie przysłużył się brak "bazy wiedzy". Mało jest informacji o młynku. Jako ciekawostkę podam, że jeśli zapytamy google o William PL72 cons to jako odpowiedź dostaniemy fragment mojego postu z innego forum [image: 1746025572995-screenshot-2025-04-30-170523.png]
  • Lagom Casa - recenzja

    lagom lagom casa recenzja
    5
    1
    3 Głosy
    5 Posty
    384 Wyświetlenia
    ciastekC
    ledwo człowiek się przywita, obwoła pierwszym potencjalnym właścicielem Casy a tu proszę, jednak nie jestem sam aż miło czytać taką recenzję po zamówieniu, zwłaszcza przy praktycznym braku wad @pawel890 napisał w Lagom Casa - recenzja: Ciekawe jakich cen będzie się można spodziewać od polskich dystrybutorów niestety w Polsce dystrybucja Option-O chyba nie istnieje niestety
  • Nowa wersja Mazzer Mini - ciekawa propozycja wśród młynków on demand

    mazzer
    6
    2
    0 Głosy
    6 Posty
    299 Wyświetlenia
    S
    @pawel890 napisał w Nowa wersja Mazzer Mini - ciekawa propozycja wśród młynków on demand: Philos do końca do mnie nie przemawia Do mnie też. Nie przekonuje regulacja grubości z tyłu młynka. Natomiast sama koncepcja "maszynki do miesą" a więc - poziomo silnik, przekładnia wpychająca ziarna do pionowych żaren jak najbardziej na plus.
  • Hario mobile mill stick - recenzja

    recenzja hario
    2
    1
    1 Głosy
    2 Posty
    155 Wyświetlenia
    S
    Fajny gadżet i fajna recenzja. Dziękujemy.
  • Timemore Chestnut X - recenzja

    recenzja timemore
    3
    2
    1 Głosy
    3 Posty
    187 Wyświetlenia
    Dawid4792D
    W ogóle dobrze mieć jeden uniwersalny ręczny młynek Jak nie na początek, to na wszelki wypadek. Ja w ogóle przerzuciłem się wyłącznie na ręczniaki, że względu na prostotę i bezawaryjność, oraz ze względu na to że mogę mielić o 5 rano nie budząc nikogo