Przejdź do treści

Ekspresy i młynki do kawy, najlepsza kawa - forum kawa

  • Zaczynamy. Tu można się przywitać z innymi pasjonatami kawy: domowymi baristami, palaczami i miłośnikami kawy. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej - z taką między innymi myślą powstało to forum. Jest też regulamin forum i inne ważne informacje.

    4 73
    4 Tematy
    73 Posty
    ciastekC
    Witaj na forum @na90procent ! Aż się prosi spytać, co z pozostałymi 10%
  • Ciastko przykleja się do prysznica? Kawa leci za szybko albo za wolno? Kawa jest kwaśna? Problemy ze spienianiem mleka? Nietypowe działanie ekspresu? Każdy czasem zmaga się z takimi problemami. Poradnia to miejsce na wszystkie pytania. Również dla początkujących.

    28 293
    28 Tematy
    293 Posty
    ciastekC
    Tak, zamontowałem Espresso Monitor w grupie, ale szczerze mówiąc to wolałbym potencjometr pokazujący otwarcie zaworu. Przepływomierz w grupie by się już nijak nie zmieścił niestety.
  • Ekspresy kolbowe to grupa ekspresów z pompą wibracyjną, rotacyjną, zębatą. Są to też ekspresy dźwigniowe i korbowe. Wyposażone są w różnego rodzaju bojlery i termobloki. Różnią się od siebie sposobem regulacji i utrzymywania temperatury, grupami zaparzającymi itd.

    68 482
    68 Tematy
    482 Posty
    pawel890P
    Quick mill pop up -pierwszy wprowadził profilowanie w SB, już trochę czasu minęło, mam wrażenie, że zagranicą ten ekspres stał się małym hitem, a ludzie póki co nie zgłaszają useterek. Fajnie, że Lelit też wprowadziło odświeżoną wersję wizualnie i technologicznie.
  • Metody przelewowe - Chemex, Drip, Kalita, Phin itd. Ekspresy przelewowe. Kawiarki. French press. Filtry i ich wpływ na smak. Kawa na zimno - cold brew, cold drip, nitro.

    17 183
    17 Tematy
    183 Posty
    korea83K
    @ciastek 330g wody podgrzanej do 40 stopni po 45s od osiągnięcia zadanej temperatury miało 45,5 stopnia (niestety tylko według samej konewki bo nie miałem pod ręką termometru), po 1:30 miało 44,5 stopnia i tak samo po 2 minutach.
  • Kapsułki i saszetki ESE zawierają kawę fabrycznie zmieloną. Proces przygotowania kawy w oparciu o kapsułki i saszetki jest łatwiejszy ale odbywa się to kosztem smaku kawy.
    Jeszcze prostszym rozwiązaniem są brew bagi, drip bagi i kawa rozpuszczalna. Ortodoksyjni kawosze nie uznają takich sposobów jej przygotowania ale my nie zamykamy się na żadne rozwiązanie.

    6 36
    6 Tematy
    36 Posty
    D
    Ja używam niche prawie 2 lata i jest do solidny młynek ale jak mam być szczery to nie widzę aż tak dużej różnicy w porównaniu do eureka specialita. To że wolno mieli nie przeszkadza mi. Na plus to łatwość ustawienia i kalibracji. To jest bajka. Kilka obrotów i cyk mam to samo ustawienie co poprzednio.
  • Ekspresy automatyczne mielą, dozują i parzą kawę "na klik". Uproszczają proces parzenia na ile to możliwe. Pozostaje nam wpływ na grubość mielenia, dozę kawy, wielkość uzysku, temperaturę itd. Ekspresy te różnią się od siebie młynkiem, zaparzaczem, systemem spieniania mleka.

    8 88
    8 Tematy
    88 Posty
    D
    Kawa jest najważniejsza a do tego jest pretekst żeby w razie czego iść na zakupy
  • Młynki ręczne i elektryczne. Przeznaczone do mielenia pojedynczej dozy - single dose. Klasyczne młynki on demand z hopperem. Żarna stożkowe, płaskie, blind burrs i ich wpływ na smak. Nowoczesne konstrukcje i sprawdzone rozwiązania.

    52 474
    52 Tematy
    474 Posty
    ciastekC
    Tanio nie jest, koniec końców to end-game, chociaż cenę broni fakt, że dostajesz 2 młyny. Płaskie żarna są w rozmiarze 102mm. Gdzieś czytałem, że mają być montowane bez śrub, ale nie mogę się teraz do tego dokopać.
  • Akcesoria takie jak tamper i waga są niezbędne. Oprócz nich do wyboru mamy sitka precyzyjne (stosowane zamiast fabrycznych), narzędzia WDT, łyżki, pędzle, odbijaki, termometry, dzbanki, karafki-lista ta wydaje się nie mieć końca.

    38 347
    38 Tematy
    347 Posty
    S
    Tak sobie tylko żartuje. Gdybym nie miał Umikota to pewnie bym się zdecydował
  • Ziarna przechodzą długą drogę. Od plantacji, przez obróbkę po palarnię kawy. Odmiany, obróbka, palenie, mieszanie i ich wpływ na smak. Ulubione odmiany, mieszanki i palarnie.

    36 423
    36 Tematy
    423 Posty
    ciastekC
    Ciastko na dzisiaj to żadne ciastko. O zgrozo, to bagienko w papierku, znaczy przelew z Kality. A trafiło na Rwandę Gitesi od Audun Coffee. [image: 1782060568031-c26c9449-9d24-4662-97a4-79bbe40b18bd-image.jpeg] Jest to pierwsze dla mnie ziarno stricte pod przelew. Wcześniej zalewałem zachowawczo średnio paloną Brazylię Peaberry Mocca od Goryla i Indie (Orły) od Cafelito. Jasny, norweski wypał bardzo wyraźnie podkreślił truskawki, zarówno w zapachu ziarna, zapachu gotowego przelewu i także w samym smaku. Wybaczcie, ale ziarna nie żułem, więc nie powiem jak smakuje przed zalaniem. Kwasowość jest zrównoważona, lekka wręcz, jak faktycznie w słodszych truskawkach, choć nie wiem na ile to kwestia Kality, a na ile samego ziarna. Po kilku dniach ta wyraźna truskawka nie zniknęła, a ewoluowała w stronę owoców leśnych. [image: 1782060589131-cf64b059-4023-4d0f-abb6-744fdf43dbe1-image.jpeg] Na pewno będę do tego ziarna wracał. Świetnie wychodzi zarówno jako klasyczny drip (na ile Kalita może być uznana za klasykę), ale też jako iced drip w upalne dni. Odważyłem się nawet na przelewowe bluźnierstwo i spróbowałem z odrobiną chłodnego mleka. Oczywiście truskawka odeszła trochę w cień, ale może stanowić ciekawą odmianę od zwykłego przelewu.
  • Zastanawiasz się nad wyborem ekspresu, młynka lub innych akcesoriów? Nie wiesz czym tak naprawdę różnią się od siebie poszczególne ekspresy? Nie wiesz na jaki rodzaj młynka się zdecydować ? A może zastanawiasz się jakie akcesoria będą pasować do Twojego sprzętu?

    26 230
    26 Tematy
    230 Posty
    S
    Ciekawy wpis na bezprawniku. Polecam również w kontekście zakupów kawowych https://bezprawnik.pl/ciocia-poszla-do-media-expert-po-dysona/
  • Oferty sprzedaży i zakupu sprzętu nowego i używanego. Ciekawe oferty w Internecie. Promocje i wyprzedaże. Opinie o sprzedawcach i serwisach.

    54 356
    54 Tematy
    356 Posty
    pawel890P
    Szkoda, że nie udało się utrzymać Bianki dłużej, chociaż pewnie brakło by miejsca, zrobić porównanie espresso Czekamy na recenzję, wersja inox super!
  • Odkamienianie, smarowanie, regulacja, wymiana uszczelek, drobne naprawy-większość tego typu prac można wykonać samodzielne w domu.
    Modyfikacje sprzętu. Smart home w służbie kawy.

    9 47
    9 Tematy
    47 Posty
    S
    No właśnie z tym konkretnym modelem miałem problem znalazłem kompletny zawór ale na 24V i teraz szukam cewki na 230V. Jeszcze poszukuję jakiegoś tłumika do pompy i na ten rok to będzie tyle z modyfikacji
  • Roasting w domu - jak się za to zabrać? Kawę w domu można wypalać nawet na patelni. Ale jeśli chcemy osiągnąć dobre rezultaty potrzebny będzie odpowiedni sprzęt, zielone ziarno czas i cierpliwość.

    5 33
    5 Tematy
    33 Posty
    pawel890P
    Chyba potwierdzacie moje wstępne obawy i zrezygnuję z tego pomysłu. Dzięki za pomoc.
  • Kawa składa się głównie z wody. Domowe sposoby i systemy uzdatniania wody: dzbanki filtrujące, systemy odwróconej osmozy (RO), filtry kolumnowe, zmiękczacze na cały dom i inne. Własne receptury przygotowania wody do kawy. Woda butelkowana do kawy.

    7 91
    7 Tematy
    91 Posty
    pawel890P
    Tak po przemyśleniu, faktycznie więcej sensu miałby bardziej zaawansowany test, które pewnie potra najbliższe 2.5 miesiąca. Z tym, że musiałbym notować w excelu co tydzien wynik przez miesiąc na każdy filtr, a następnie wyciągnąć z tego średnią. @Semtex napisał w Test filtrów wody do dzbanka filtrującego: Tylko jeśli te filtry "dają radę" mniej niż 2 tygodnie, czytaj po 2 tygodniach mamy już >100 ppm-ów, Dwukrotnie droższa Brita miała 178ppm już po kilku dniach, praktycznie od dnia zero. Co do prowadzenia kalendarza, nie jest to problem, ja mam w dzbanku mini wyświetlacz, który wyświetla w 4 krokach co ile wymienić taki filtr, jak dojdę do konsensu, który z tych filtrów i do jakiego czasu daje zadowalające wyniki to będzie miało więcej senu..
  • Ulubione palarnie, kawiarnie i inne kawowe miejsca.
    Sprzęt do przygotowania kawy poza domem.

    18 72
    18 Tematy
    72 Posty
    ciastekC
    A mogłeś wziąć Philosa w walizce…albo chociaż Omegę
  • Herbata, herbata zielona, yerba, matcha. Czekolada do picia. Inne napoje.

    3 16
    3 Tematy
    16 Posty
    S
    Chwilowo córka całkowicie przejęła proces, ja tylko spieniam jej mleko Wkręciła się do tego stopnia, że chyba bardziej czeka na LaMe niż ja
  • Forumowe spotkania. Wydarzenia, festiwale związane z kawą.

    10 43
    10 Tematy
    43 Posty
    SemtexS
    @pawel890 Na stronce jest napisane, że >= 86 pkt SCA. Kawiarnie Speciality mają kawę od 80 punktów w górę. Do espresso rzadko kupujemy więcej niż 80-84. Do przelewów zazwyczaj trafiają kawy 83 i więcej. Eurocafe i Lacava to takie palarnie, które bardzo uczciwie informują co sprzedają. Po drugiej stronie barykady jest np. Hayb, czy Hardbeans - nie wiadomo jak punktowane jest ziarno. Dla jasności: lubimy i pijemy kawę, a nie dane statystyczne. Co nie zmienia faktu, że uważam, iż powinna taka informacja o punktacji znajdować się na każdej paczce kawy sygnowanej jako Speciality. Na marginesie, 86 punktów to dużo. Pod espresso nawet bardzo.
  • Miejsce do tworzenia indywidualnych blogów

    4 12
    4 Tematy
    12 Posty
    S
    @ciastek napisał w Kofeina, a choroby poznawcze: Ponad 80% z nich wykazało pozytywny wpływ spożycia kofeiny w dawce 100-400mg dziennie na obniżenie ryzyka wystąpienia demencji i pogorszenia zdolności poznawczych. Ponadto, u osób u których zdiagnozowano wcześniej łagodne problemy poznawcze czy demencję, zdarzały się przypadki poprawy. Czyli toast "na zdrowie" najlepiej wznosić kawą A na pewno najzdrowiej
  • Komunikaty techniczne. Pomysły, sugestie, uwagi na temat działania forum.

    11 54
    11 Tematy
    54 Posty
    pawel890P
    Jeśli uruchomilibyśmy archiwizer, na brak aktywności 30 dni to te posty polecą do archiwizacji: Osobiście zwiększyłbym liczbę dni do 60-90~ https://forum.home-barista.pl/topic/326 https://forum.home-barista.pl/topic/322 https://forum.home-barista.pl/topic/221 https://forum.home-barista.pl/topic/185 Uruchomiłem testowo dla 90 dni, ten wątek został zarchiwizowany. https://forum.home-barista.pl/topic/185/s-moccamaster-kbgt-741-plus-młynek Mimo wszystko, trzeba będzie ręcznie przenosić do podkategorii archiwum.
Wiedza kawowa

Ostatnie tematy

Popularne w tym miesiącu

Popularne tagi

Użytkownicy online

Statystyki forum

0

Online

139

Użytkownicy

446

Tematy

3.7k

Posty
Media społecznościowe
Partnerzy

Darmowe ogłoszenia motoryzacyjne

Szukasz sposobu na lepsze parzenie kawy w domu? Chcesz zrozumieć, jak czas i ciśnienie ekstrakcji zmieniają smak espresso, dobrać młynek do kawy pod swoją metodę parzenia albo sprawdzić, dlaczego ta sama świeżo palona kawa potrafi smakować zupełnie inaczej w zależności od wody? Trafiłeś dobrze. Nasze forum dla kawoszy to miejsce, gdzie po prostu wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem – bez ściemy, konkretnie. Znajdziesz tu coś dla siebie niezależnie od tego, czy dopiero kupiłeś pierwszy przelew, czy kręcisz profile ciśnienia na ekspresie dźwigniowym.


Nie wiesz, od czego zacząć przygodę z dobrą kawą? Spokojnie – każdy gdzieś startował. W naszym kompleksowym przewodniku dla początkujących przeprowadzamy Cię przez podstawy parzenia kawy bez zbędnego komplikowania. Wyjaśniamy różnice między metodami przelewowymi, kawiarką, French pressem i AeroPressem, podpowiadamy, jak czytać palarniane opisy ziaren i co naprawdę warto kupić na start (spoiler: świeżo palona kawa i porządny młynek żarnowy zrobią dla smaku więcej niż drogi ekspres). Masz pytania? Pytaj śmiało – chętnie pomożemy Ci pewnie wejść w świat domowych rytuałów kawowych.


Jeśli miałbyś wydać pieniądze tylko na jedną rzecz, niech to będzie młynek do kawy. To on, a nie ekspres, w największym stopniu decyduje o tym, co masz w filiżance – świeżo i równo zmielone ziarno to fundament każdej metody parzenia. W tej sekcji pomożemy Ci wybrać pierwszy młynek. Tłumaczymy, dlaczego młynki żarnowe (ręczne i elektryczne) biją na głowę tanie modele nożowe, jak dobrać młynek pod konkretną metodę parzenia – od kawiarki, przez przelew, po domowe espresso – i ile realnie trzeba przygotować na rozsądny start. Użytkownicy dzielą się doświadczeniami z popularnymi modelami młynków, więc łatwiej unikniesz typowych błędów początkujących i podejmiesz decyzję, której nie pożałujesz przy każdej kolejnej filiżance.


Domowe espresso potrafi dorównać temu z dobrej kawiarni – trzeba tylko zrozumieć, co dzieje się w kolbie. W naszym obszernym poradniku parzenia espresso rozkładamy ekstrakcję na czynniki pierwsze: dawkę i wydajność (czyli proporcję, np. 1:2), czas wypływu, temperaturę wody i ciśnienie. Pokażemy Ci, jak dobrać grubość mielenia, równo rozprowadzić i ubić kawę (dystrybucja i tampowanie) oraz jak dbać o ekspres kolbowy, żeby kolejne kawy były powtarzalne, a nie loteryjne. Mniej teorii dla samej teorii, więcej rzeczy, które faktycznie zmieniają smak w filiżance – i przeniosą jakość espresso z profesjonalnej kawiarni do Twojej kuchni.


Dobry sprzęt do kawy nie zrobi naparu za Ciebie, ale bez niego trudno o powtarzalny efekt. Zebraliśmy recenzje i dyskusje, które pomogą Ci wybierać świadomie, a nie pod wpływem marketingu. Dowiesz się, jaka twardość i jaki skład mineralny ma mieć woda do kawy – bo woda to ponad 98% Twojego naparu i potrafi całkowicie odmienić jego profil. Podpowiemy, jak dobrać młynek do kawy (ręczny czy elektryczny) pod budżet i metodę, a miłośnikom espresso pokażemy przegląd ekspresów kolbowych wraz z praktycznymi poradami dotyczącymi obsługi, konserwacji i odkamieniania ekspresu. Nie zabraknie też odpowiedzi na najczęstsze pytania.