Przejdź do treści
  • Spieniacz elektryczny na baterie?

    Porady zakupowe
    5
    0 Głosy
    5 Posty
    143 Wyświetlenia
    S
    Tak, wiem o nich, ale one nie są bateryjne Doszedłem do wniosku, że trzeba Latorośl powoli wprowadzać w tajniki spieniania Bianką
  • Wybrani gracze na polskim rynku kawowym 2024

    Dział handlowy analiza rynku
    4
    0 Głosy
    4 Posty
    279 Wyświetlenia
    S
    skansen napisał: Firmy takie jak Konesso.pl (...) nie mają obowiązku ani możliwości publikacji sprawozdań w KRS. Na podstawie danych o ruchu na stronach internetowych i danych z innych źródeł wiadomo, że sklepy te zajęłyby wysokie miejsca na początku zestawienia. Konesso zaczęło wysyłać faktury elektroniczne do KSeF od 1 lutego 2026. Obowiązkiem tym były objęte firmy które w 2024 roku odnotowały obrót powyżej 200,000,000 zł. Pozostałe podmioty zostały objęte tym obowiązkiem od 1 kwietnia 2026. Na tej podstawie można wysnuć wniosek o obrocie Konesso powyżej kwoty 200 mln złotych. Czyniłoby to Konesso graczem nr 1 w powyższym zestawieniu.
  • ECM Exacto - nowy młynek "Grind by Weight"

    Młynki ecm grind-by-weight młynek młynek od
    2
    1
    1 Głosy
    2 Posty
    63 Wyświetlenia
    S
    Na pewno będzie pasować wizualnie do innych sprzętów ECM. Innych argumentów za jego zakupem nie widzę W tej cenie wolałbym np. Mazzera Mini G.
  • Ziarno pod czekoladowe espresso

    Kawa ziarnista
    16
    0 Głosy
    16 Posty
    646 Wyświetlenia
    ciastekC
    Mega zaskoczeniem dla mnie jest Polska Parzucha. Jedna z przyjemniejszych jakie piłem. Szoty z głębokiego koszyka 21g Lelit by IMS i pojedynczego 11g wychodzą takie same, a samo ziarno wymaga o dziwo dość grubego mielenia jak na esko. Muszę jeszcze zobaczyć jak wyjdzie przy standardowym 18g.
  • 1 Głosy
    21 Posty
    926 Wyświetlenia
    ciastekC
    @Semtex napisał: Podoba mi się produkt Normcore. (…) Martwi mnie tam też brak wentylacji (albo nie dostrzegam na zdjęciach)... Nie ma wentylacji, jest dyskwalifikacja [image: 1775573587294-bcc2b174-9d49-48ff-b35a-d858876ce790-image.jpeg]
  • 3 Głosy
    9 Posty
    663 Wyświetlenia
    ciastekC
    @Semtex +1 przy czasie minimum 10s jeśli zrobisz 60s szota, nadal będzie policzony jako jeden
  • Mazzer Mini G - recenzja

    Młynki mazzer recenzja
    11
    8
    3 Głosy
    11 Posty
    236 Wyświetlenia
    SemtexS
    @Formentor Szczerze mówiąc nie jest mi łatwo odpowiedzieć Ci na zasadzie: tak/nie. Młynki co do zasady nie są urządzeniami zbyt skomplikowanymi - ich zasada działania i założenia konstrukcyjne są podobne. Jeśli spojrzymy stricte na tego Mazzera, to osobie, która przesiada się z automatu (początkującej) spodoba się z pewnością, że: obsługa jest intuicyjna; opcje w menu można "rozpykać" nawet bez instrukcji; nie brudzi - tak samo jak automat; jest dość cichy (nawet lepiej niż automat). Jednocześnie, pomimo tego, że jest wyposażony w technologię GBW i wyświetlacz, to w moim odczuciu jest to urządzenie bardzo analogowe. Mazzer większość swoich produktów kieruje do gastronomii. Te młynki nawet nie próbują udowadniać, że są najnowocześniejsze i wyprzedzają nowinkami/ciekawostkami konkurencję (vide Mahlkönig z e64 ws albo Eureka z 10-ma odmianami każdego modelu), Mazzer raczej próbuje Ci powiedzieć: patrz ile ważę; rzuć mnie ze schodów - sprawdźmy, czy dalej będę mielił; nie jestem najbardziej błyszczący i nie łączę się przez BT z wagą, za to będę działał 10 lat. https://www.instagram.com/reel/DWqzWeNDaLf/?utm_source=ig_web_button_share_sheet&igsh=MzRlODBiNWFlZA== Wiesz czym to się objawia? Retencja jak wspomniałem wyżej wynosi ~8 gramów. Jeśli będziesz pił jedną kawę dziennie, to obiektywnie możesz uznać to za wadę wybierając ten model. Pierścień do regulacji grubości mielenia stawia opór. Na tle innych młynków to jest opór przez wielkie O. Chwytak/widelec pod portafilter ma możliwość regulacji w wielu płaszczyznach, ale konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że do regulacji tego młynka przydadzą się klucze nasadowe, grzechotka i śrubokręt. Ten młynek to takie E61 z PID-em w świecie ekspresów - niby coś tam się świeci, niby ma przyciski, a na końcu i tak musisz ruszać wajchami i raz na jakiś czas otworzyć tubkę z Molykote. Na miejscu osoby początkującej prawdopodobnie kupiłbym Eurekę Mignon Specialita, opcjonalnie w wersji Libra, jeśli chce mieć technologię GBW na pokładzie. Pracowałem ze Specialitami trochę. Poleciłem ten model 3 znajomym, 2-jce z nich pomagałem ustawić ich egzemplarze. Dla każdego z nich to pierwszy młynek i każdy z nich jest do dzisiaj zadowolony. Dlaczego? Ponieważ pomimo tego, że w odczuciu jest to nieco bardziej "zabawkowy" sprzęt i pewnie w kawiarni nie dałby do końca rady, to obiektywnie: nieźle mieli, jest cichy, jest bardzo dobrze wyceniony, zajmuje mało miejsca, większość uważa, że jest estetyczny, jeśli się rozmyślisz i zechcesz sprzedać, to stracisz parę set złotych, a nie parę tysięcy. Mini G będzie lepszym wyborem, jeśli: jesteś początkujący, ale bardzo zdecydowany i chcesz coś z segmentu prosumenckiego, co mieli wyjątkowo równo, jest wyposażone w bardzo dokładną wagę, wykonanie w stylu built like a tank, masz więcej miejsca na blacie, kupujesz bardzo zaawansowany ekspres i boisz się, że gorzej skonstruowany młynek będzie cię ograniczał i... budżet nie ma większego znaczenia.
  • New Mazzer Mini G - kolejna propozycja od Mazzera

    Zablokowany Młynki mazzer młynek od grind-by-weight
    8
    2
    1 Głosy
    8 Posty
    521 Wyświetlenia
    S
    Na Forum pojawiła się świetna recenzja tego młynka autorstwa @semtex . Do dalszej dyskusji zapraszam wydzielonym wątku: https://forum.home-barista.pl/topic/483/mazzer-mini-g-recenzja
  • Profilować, czy nie profilować? Oto jest pytanie

    Kawowa poradnia
    5
    0 Głosy
    5 Posty
    278 Wyświetlenia
    SemtexS
    Dorzucę swoje 3 grosze. Jeśli chodzi o espresso, to profilowanie przydaje mi się przy jaśniejszych paleniach - nie mam ekspresu podłączonego do sieci, więc żeby zrobić preinfuzję używam zaworu flow control. Druga opcja często przeze mnie używana, to zmniejszanie przepływu przy ciemniejszych paleniach pod koniec ekstrakcji tzn. lecimy z ciśnieniem na poziomie 9 barów aż do osiągnięcia uzysku wynoszącego około 60-70% docelowego, następnie zmniejszamy przepływ i pozostałe 30-40% ekstrahujemy przy ciśnieniu rzędu 6-7 barów. Kiedyś też wspominałem o trzeciej opcji - imitowaniu dźwigni, czyli z chwilowym przymknięciem zaworu i liniowym zmniejszaniem przepływu. W zasadzie to są 3 opcje, które u mnie funkcjonują. Z niczego innego nie korzystam. Jak robię kawy mleczne, to nie ruszam zaworu - w ślepych testach nie wyczułbym różnicy, więc odpuszczam
  • Flair 49 PRO

    Ekspresy kolbowe, dźwigniowe itp.
    7
    5
    2 Głosy
    7 Posty
    140 Wyświetlenia
    ciastekC
    Ten Flair 49 ma konstrukcję z aluminium i elementy mające kontakt z wodą/kawą ze stali nierdzewnej. Poza uszczelkami i silikonową izolacją cylindra plastiku tam raczej nie ma, więc podobnie jak w Robocie. Spasowanie natomiast nie jest idealne w tym modelu… Jednocześnie ciężko porównywać Flair 49 z Robotem ze względu na zupełnie inny rozmiar koszyka
  • [S] Moccamaster KBGT

    Ogłoszenia sprzedaży sprzętu używanego
    2
    0 Głosy
    2 Posty
    98 Wyświetlenia
    K
    [image: 1774946956311-20260329_150824_copy_1632x1224.jpg_thumb.png] [image: 1774946956336-20260329_150015_copy_612x816.jpg_thumb.png] [image: 1774946956353-20260329_150404_copy_1224x1632.jpg_thumb.png] [image: 1774946956370-20260329_150433_copy_1632x1224.jpg_thumb.png] [image: 1774946956387-20260329_150357_copy_1224x1632.jpg_thumb.png] [image: 1774946956407-20260329_150351_copy_1224x1632.jpg_thumb.png]
  • 3 Głosy
    5 Posty
    529 Wyświetlenia
    K
    Mam jedną Silvię. Też czeka na swój Gaggimate. Jak dla mnie, wydaje się lepsze niż Gaggiuino pod względem montażu. Tak jak piszesz, można mieć Decenta
  • 1 Głosy
    10 Posty
    1k Wyświetlenia
    S
    Pojawiła się nowa, ulepszona wersja ekspresu Meraki Gen 2. Zmiany obejmują: 45 "klików" młynka zamiast 30 Grupę zaparzającą kompatybilną z kolbą E61 (58mm) Nowy prysznic. Dla mnie sporym rozczarowaniem jest brak manometru i łatwej regulacji pompy-musimy zaufać maszynie, że ciśnienie ekstrakcji jest odpowiednie.
  • Młynek Ceado E37SD single dose

    Ogłoszenia sprzedaży sprzętu używanego
    1
    8
    0 Głosy
    1 Posty
    58 Wyświetlenia
    Nikt jeszcze nie odpowiedział
  • Jasno palone ziarno i espresso

    Kawa ziarnista
    2
    0 Głosy
    2 Posty
    112 Wyświetlenia
    K
    Tylko takie preferuję, od zawsze. Zawsze jasnopaloną kawę pod przelew zaparzam w espresso. Raz w kawiarni mi powiedział barista, że mają Kenię w młynku ale jest kwaskowa, nie wypiję. Dwa wziąłem
  • Acaia Orbit - co myślicie o tym młynku ?

    Młynki
    4
    0 Głosy
    4 Posty
    185 Wyświetlenia
    ciastekC
    P80 wychodzi podobnie (z przesyłką i VAT 7.7k); Orbit 7.7-9k, w zależności od sklepu
  • Bracia Ziółkowscy – opinie, recenzje

    Kawa ziarnista
    6
    1 Głosy
    6 Posty
    160 Wyświetlenia
    O
    Piłem kilka kawek od nich i też miałem przyjemność porozmawiać z jednym z braci na jednej z edycji "Parzymy przelewamy". Kawy są bardzo fajne i nawet taki "Szybki przelew" był całkiem przyjemny. Niemniej jednak już dosyć długo nic od nich nie piłem. Na temat ziaren pod espresso się nie wypowiem, bo jeśli chodzi o moje domowe potrzeby to omijam szerokim łukiem wszystko co ciemno palone
  • Ziarno pod słodkie espresso

    Kawa ziarnista
    6
    0 Głosy
    6 Posty
    271 Wyświetlenia
    SemtexS
    @ciastek napisał w Ziarno pod słodkie espresso: Z jakich ziaren wam wyszło najsłodsze esko? Ja mam dobre i słodkie doświadczenia z kawkami: Honduras La Valentina, Runty Roaster; Honduras Marcala, Java; Sweet Kick, Java; Gwatemala Huehuetenango; Coffeelab. Żeby nie wpaść w posmak naznaczony nutką goryczki i z drugiej strony, żeby kwaski nie przesłoniły słodyczy, to w zależności od kawki, celuję w proporcje ~1:2,1-2,3.
  • SSP Lab Sweet V3 w DF64

    Akcesoria domowego baristy - wagi, tampery, pojemniki itd.
    7
    9
    2 Głosy
    7 Posty
    296 Wyświetlenia
    S
    @Semtex napisał w SSP Lab Sweet V3 w DF64: Skończyło się wymianą żaren na SSP właśnie. Które żarna wybrałeś? High Uniformity (HU)? Dokładnie tak.
  • Kawiarnie Speciality to dobre miejsce na brunch

    Kawa na mieście i w podróży
    2
    0 Głosy
    2 Posty
    212 Wyświetlenia
    ciastekC
    Mam mieszane odczucia. Z jednej strony sypanie kawy specialty do ekspresu automatycznego wydaje się mijać z celem. Abstrahuję od umiejętności baristy obsługującego kolbę, bo można różnie trafić. Takie ziarno jest przecież często znacznie droższe od tych produkowanych na ogromną skalę i obecnych w większości marketów, a młynki w automatach to przecież wersje mocno budżetowe. Nie wspominając o stabilności temperatury… Z drugiej strony, kiedy sam miałem jeszcze automat Nivony, uzyskiwałem dużo lepsze rezultaty sypiąc goryla zamiast marketowego ziarna z wyższej półki.