Przejdź do treści

1Zpresso ZP6 special - moja opinia

Młynki
30 5 2.1k
  • @yendrzei , też mocno zastanawiam się nad nim.
    Podobnie było z Komesiem, miał być do kawek speciality 90+, przeleżał i taki był finał ,raz nim zmieliłem, może dwa, mogłem go zostawić, bo sprzedałem ze stratą, ehh.

    Może rozważysz tego nowego Milaba M01, od dziś jest dostępny ;]
    Te żarna to jakaś zagwostka.
    Przypominają troszkę te dentystyczne wierty, a już na pewno z nazwy 🤣

    Ciekawe jaki będzie i czy będzie hype na niego...

  • @Dawid4792 wiesz, z jednej strony jest FOMO, bo jak kupujesz bardzo jakościowe ziarna to chciałbyś zadbać, aby reszta sprzętu też temu dorównywała :). Bardziej rozpatrywałem ten młynek w kontekście nie zmiany, czy upgrade, ale jako uzupełnienie K-Max np. do bardzo jasnych owocowych kaw. Bardzo mnie zaintrygował Coffee Chronicler, który wprost powiedział na jednym ze swoich filmików, że część osób nie lubi kawy z ZP6, bo ma mniejszą słodycz i body.

    @Heniutek dzięki za podrzucenie, nie słyszałem o tym młynku, ale podrzucam filmik Toma, który podzielił się jakimiś swoimi pierwszymi spostrzeżeniami

    Mam tylko mieszane uczucia co do samego młynka - posiadam kilka sprzętów od Timemore, ale np na 078 się nie zdecydowałem (a już miałem w koszyku :D). Bardzo dobrze, że eksperymentują, ale jednak to jest za drogi sprzęt, aby być betatesterem żaren w kształcie ananasa (gdzie za niewiele więcej jest sprawdzony DF64 i dokładasz żarna jakie chcesz). Tak samo eksperymentowali z żarnami 78mm, co nie jest standardem na rynku i dodatkowo mocowanie na 2 śruby - spotkałem się z opiniami, że może to powodować nierówny przemiał. Dlaczego w końcu nie kupiłem 078 - na podstawie różnych recenzji (takich zaraz po premierze oraz takich co używali go dłuższy czas) wychodziło, że:

    • ludzie narzekali na retencje
    • bardzo dużo osób mówiło o sezonowaniu żaren, aby mieć równy przemiał np. 5kg - dla mnie to jest jakieś voodoo, bo co ma się stac po tych 5kg magicznie?
    • możliwe problemy z mocowaniem na dwie śruby - osiowanie żaren, brak zamienników
    • parę osób skarżyło się na brak równości przemiału

    Chociaż trzeba przyznać, że design maszyny do szycia mnie osobiście kupił.

  • Dzięki, próbuję obejrzeć ten film od "wczoraj" :]
    Swoją drogą ciekawi mnie ten reczny chiński młyn 64mm, rano czytałem, że ktoś tam go zamówił i sporo wątpliwości o tej firmie.
    Ktoś bodajże podawał się też za twórcę tych młynków, ale bardziej w kontekście elektryków które też robią.
    Patrzyłem na instagramie, młynki robią wrażenie, choć jak ktoś pisał, wygladem przypominają młynki które są już na rynku...

    To chyba będzie to:
    https://www.instagram.com/linglongshoumo1365?igsh=MWY2dmo4c29zc2Fqdg

  • Może jeszcze w kontekście ZP6 dodam świetne porównanie, które znalazłem z Pietro ProBrewing oraz SSP MP https://www.reddit.com/r/pourover/comments/15wswhd/cupping_and_comparing_high_clarity_low_body/

    TL;DR wszystkie trzy są świetne, pierwsze miejsce Pietro, drugie ZP6, trzecie SSP MP ze względu na swoją "kliniczność". Rekomendacja autora: kupić ZP6 jeżeli ktoś szuka price/value.

  • Chodzi mi po głowie Pietro już od dawna i prawie go kupiłem, ale ciągle przeraża jego nieprzemyślana trudność użytkowania.
    Co prawda producent wypuścił "stojak" który poprawia trochę funkcjonalność, dla mnie to wciąż za mało.

    Do tego Pro żarna od jakiegoś czasu nie są dostępne..

  • S skansen rozdzielił ten temat dnia
  • Można jeszcze polecieć w te stronę, jak ktoś ma za dużo chajsiwa ;]

  • Na AliExpress jest jakieś promo Niedzielna Fala Rabatów (opisana na Pepperze) i ZP6 można kupić za 201USD

  • Gdyby ktoś chciał kupić zp6 special to piszcie, bo widzę w wątku że parę osób się interesowało 🙂

  • Hehe @Dawid4792 , zbierasz na Timemore? ;]

  • Hehe @Dawid4792 , zbierasz na Timemore? ;]

    @Heniutek nie, ale możliwe że będę sprzedawał swojego Zp6 Special.

Sugerowane posty

  • Mazzer Mini G - recenzja

    Młynki mazzer recenzja
    11
    8
    3 Głosy
    11 Posty
    214 Wyświetlenia
    SemtexS
    @Formentor Szczerze mówiąc nie jest mi łatwo odpowiedzieć Ci na zasadzie: tak/nie. Młynki co do zasady nie są urządzeniami zbyt skomplikowanymi - ich zasada działania i założenia konstrukcyjne są podobne. Jeśli spojrzymy stricte na tego Mazzera, to osobie, która przesiada się z automatu (początkującej) spodoba się z pewnością, że: obsługa jest intuicyjna; opcje w menu można "rozpykać" nawet bez instrukcji; nie brudzi - tak samo jak automat; jest dość cichy (nawet lepiej niż automat). Jednocześnie, pomimo tego, że jest wyposażony w technologię GBW i wyświetlacz, to w moim odczuciu jest to urządzenie bardzo analogowe. Mazzer większość swoich produktów kieruje do gastronomii. Te młynki nawet nie próbują udowadniać, że są najnowocześniejsze i wyprzedzają nowinkami/ciekawostkami konkurencję (vide Mahlkönig z e64 ws albo Eureka z 10-ma odmianami każdego modelu), Mazzer raczej próbuje Ci powiedzieć: patrz ile ważę; rzuć mnie ze schodów - sprawdźmy, czy dalej będę mielił; nie jestem najbardziej błyszczący i nie łączę się przez BT z wagą, za to będę działał 10 lat. https://www.instagram.com/reel/DWqzWeNDaLf/?utm_source=ig_web_button_share_sheet&igsh=MzRlODBiNWFlZA== Wiesz czym to się objawia? Retencja jak wspomniałem wyżej wynosi ~8 gramów. Jeśli będziesz pił jedną kawę dziennie, to obiektywnie możesz uznać to za wadę wybierając ten model. Pierścień do regulacji grubości mielenia stawia opór. Na tle innych młynków to jest opór przez wielkie O. Chwytak/widelec pod portafilter ma możliwość regulacji w wielu płaszczyznach, ale konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że do regulacji tego młynka przydadzą się klucze nasadowe, grzechotka i śrubokręt. Ten młynek to takie E61 z PID-em w świecie ekspresów - niby coś tam się świeci, niby ma przyciski, a na końcu i tak musisz ruszać wajchami i raz na jakiś czas otworzyć tubkę z Molykote. Na miejscu osoby początkującej prawdopodobnie kupiłbym Eurekę Mignon Specialita, opcjonalnie w wersji Libra, jeśli chce mieć technologię GBW na pokładzie. Pracowałem ze Specialitami trochę. Poleciłem ten model 3 znajomym, 2-jce z nich pomagałem ustawić ich egzemplarze. Dla każdego z nich to pierwszy młynek i każdy z nich jest do dzisiaj zadowolony. Dlaczego? Ponieważ pomimo tego, że w odczuciu jest to nieco bardziej "zabawkowy" sprzęt i pewnie w kawiarni nie dałby do końca rady, to obiektywnie: nieźle mieli, jest cichy, jest bardzo dobrze wyceniony, zajmuje mało miejsca, większość uważa, że jest estetyczny, jeśli się rozmyślisz i zechcesz sprzedać, to stracisz parę set złotych, a nie parę tysięcy. Mini G będzie lepszym wyborem, jeśli: jesteś początkujący, ale bardzo zdecydowany i chcesz coś z segmentu prosumenckiego, co mieli wyjątkowo równo, jest wyposażone w bardzo dokładną wagę, wykonanie w stylu built like a tank, masz więcej miejsca na blacie, kupujesz bardzo zaawansowany ekspres i boisz się, że gorzej skonstruowany młynek będzie cię ograniczał i... budżet nie ma większego znaczenia.
  • Kinu M68 - ręczny młynek za 1000 euro

    Młynki młynek ręczny
    4
    1
    1 Głosy
    4 Posty
    168 Wyświetlenia
    Dawid4792D
    Jak oglądałem na YT mielenie, to wydawało się że idzie to sprawnie. Korbka jest na tyle długa że nie powinno być problemów. Dla mnie brak silnika to zaleta, bo to jedna rzecz mniej która może się zepsuć. Przy tak dużym żarnie chyba nawet jasno palone ziarna nie dawałyby większego oporu.
  • G-RISTO - recenzja

    Młynki recenzja młynek od
    2
    3
    1 Głosy
    2 Posty
    138 Wyświetlenia
    Dawid4792D
    Biorąc pod uwagę jego nie małą cenę, spodziewałbym się po tym młynku trochę więcej