Przejdź do treści

Lagom GDS – młynek o dwóch obliczach

Młynki
5 3 23 1
  • Co dwie głowy to nie jedna, a co dwa młynki to nie jeden. W końcu inaczej traktujemy ziarno pod różne metody przygotowania napojów.

    Zespół Option-O w swoim najnowszym projekcie postawił połączyć dwa światy, młynków stożkowych i płaskich, w jednym. Tak powstaje Lagom GDS, który wyróżnia się dwoma parami żaren, pracującymi obok siebie.

    Całość napędza 1650 watowy bezszczotkowy silnik prądu stałego. W przypadku żaren stożkowych prędkość regulowana jest w zakresie 100-500 RPM, a płaskich 200-2000.

    Retencja jest bliska zeru, a dodatkowo w systemie znalazł się także jonizator antystatyczny.

    Zamówić można w dwóch kombinacjach żaren. Pierwszą z nich to płaskie Mizen 102OM (te same co w Lagom 01) i nowe stożkowe Mizen HC100TX z pre-breakerem. Drugi wariant zawiera te same płaskie żarna Mizen HC100TX, a drugie, też płaskie, to SSP 102HU.

    Do tego w zestawie otrzymujemy:

    • 2 uchwyty portafiltrów
    • 2 platformy na kubki dozujące (jeśli nie mielimy prosto do PF)
    • 2 pierścienie dozujące
    • 2 kubki dozujące

    Za całość w pre-orderze przyjdzie nam zapłacić $3450 netto + VAT i koszty przesyłki wraz z cłem. Możliwa jest rezygnacja z żaren, jeśli byśmy takowe chcieli kupić gdzie indziej. Za każdą parę otrzymamy upust w wysokości $350.

    Pierwsze egzemplarze mają trafić do użytkowników w październiku tego roku.

    Zdjęcia: option-o.com

  • Ciekawy projekt, nie słyszałem o nim, dzięki @ciastek .
    Mam dwa pytania:
    Czy każdy zespół żaren ma swój silnik ?
    Czy to działa z założenia na zasadzie albo - albo a więc ziarna mieliny tylko raz, stożkami lub płaskimi?

  • Silnik jest jeden, ale z tego co wyczytałem oba zespoły żaren mogą pracować jednocześnie na różnych prędkościach.

    Założenie producenta było takie, że to samo ziarno można potraktować na dwa sposoby. Chodzi o eksplorację, jak z resztą sama nazwa wskazuje, bo GDS to angielski akronim od Grinding Dynamics Study.
    Abstrahując jedna od tego założenia, młynek mógłby się świetnie sprawdzić też u osób, które przygotowują zarówno klasyczne espresso, jak i przelew z norweskiego jasnego wypału.
    Choć przyznam szczerze, już samo eksperymentowanie z jednym ziarnem na wiele sposobów brzmi ekscytująco.

  • Czyli koszt będzie wynosił z 16k zł + cło zł? Masakra 🙂 Wygląda na niezłą robotę inżynierską, ale jak dla mnie trochę Frankenstein. Jakie rozmiary będą miały płaskie żarna? SSP 102HU - to 102mm?

  • Tanio nie jest, koniec końców to end-game, chociaż cenę broni fakt, że dostajesz 2 młyny.

    Płaskie żarna są w rozmiarze 102mm. Gdzieś czytałem, że mają być montowane bez śrub, ale nie mogę się teraz do tego dokopać.

Sugerowane posty

  • ECM Exacto - nowy młynek "Grind by Weight"

    Młynki ecm grind-by-weight młynek młynek od
    2
    1
    1 Głosy
    2 Posty
    62 Wyświetlenia
    S
    Na pewno będzie pasować wizualnie do innych sprzętów ECM. Innych argumentów za jego zakupem nie widzę W tej cenie wolałbym np. Mazzera Mini G.
  • Ceado E6C "Kameleon" - nowy uniwersalny młynek SD

    Młynki ceado
    7
    3
    0 Głosy
    7 Posty
    271 Wyświetlenia
    S
    Ja nie jestem aż tak krytyczny. Zarówno DF jak i Niche to młynki powstałe w oparciu o istniejące wcześniej żarna innych młynków (produkcji odpowiednio Itall Mill i Mazzera). Nowa była konstrukcja obudowy. Tutaj projekt obudowy jest podobny do istniejących ale nowe są żarna. Specjalnie opracowane do tego młynka i takich zastosowań. Pierwsze testy wskazują na wysoką jakość przemiału. Poczekajmy na kolejne - jeśli potwierdzą, że przemiał będzie dobrej jakości to młynek się obroni. Ciężko też krytykować Ceado za spóźnienie - młynki SD mają w ofercie od dłuższego czasu, to kolejna propozycja I jeszcze na koniec głośność - młynek nie jest sprzedawany w zestawie z pokrywką. W testach wspomniano, że samo zakrycie ręką mocno wycisza pracę młynka. Producent może więc to ogarnąć dokładając pokrywkę.
  • MHW-3BOMBER Blade R3 - ręczny młynek recenzja

    Przeniesiony Młynki recenzja młynek młynek ręczny mhw-3bomber
    7
    7
    1 Głosy
    7 Posty
    546 Wyświetlenia
    M
    Mam ten młynek w mojej kolekcji. Spisuje sie swietnie pod espresso ale do pour over jakoś mi nie pasował. W tej kategorii cenowej jest to sprzet wary rozpatrzenia. https://youtu.be/M1UWofGM7nQ?si=Sc-oW6kot_UA3UAI