Przejdź do treści

Acaia Orbit - co myślicie o tym młynku ?

Młynki
4 2 186
  • Widziałem kiedyś ten młynek na festiwalu kawy. Zastanawiałem się ostatnio nad zakupem Mazzera Philos ale moją uwagę zwrócił też Orbit. Co sądzicie o tej konstrukcji?

  • W twoim przypadku będzie trochę inaczej niż u innych, bo parując ten młyn z wagą Acaia dostajesz np auto-stop przy osiągnięciu docelowego przemiału (grind-by-weight).

    Na plus na pewno jest kalibracja żaren w fabryce, więc młyn powinien być gotowy do użycia od razu po rozpakowaniu. Poza tym obecność tzw knockera do opróżniania komory mielenia to wg mnie zaleta w stosunku do grzybków do przedmuchiwania - mogą być odrobinę mniej skuteczne, ale nie robią takiego syfu dookoła.

    Z jednej strony młynek pozwala na zmianę RPM, z drugiej strony zrobisz to tylko w aplikacji. Mogli dodać jakiś mały wyświetlacz i potencjometr, żeby nie trzeba było sięgać po telefon albo przełączać się między aplikacjami.

    Martwi mnie jednak, że nie piszą konkretów o stopniu retencji i chwalą się wręcz mechanizmem opróżniania, co skłania mnie do myślenia że jednak ta retencja nie jest taka mała jak w konkurencyjnych młynach. Jak przeczytałem o łatwości przełączania się między mieleniem pod esko i filter to pomyślałem o jakiejś automatyce w ostatnio zapamiętanych ustawieniach, ale nie - to tylko mechanizm pozbywania się resztek przemiału, więc znowu - retencja może być problemem.

    Na koniec drobnostka, ale nie bez znaczenia. Frontalna pozycja guzika może okazać się sporym atutem. Porównując z moją Casą, która ma guzik z boku, Orbit możesz postawić dowolnie - frontalnie lub jednym czy drugim bokiem do operatora. Wydaje się bez znaczenia, ale kiedy ekspres postawisz na wyspie kuchennej i młynek na skraju, może się okazać, że lepsze flow będziesz mieć kiedy ustawisz go bokiem. Casa niestety nie może stać tuż przy lewym boku Bianki. Orbit już nie ma tego problemu.

    Myślałeś o młynkach 80mm jak np Lagom P80 albo Bookoo Motto80? Ewentualnie EG-1 ale to już zupełnie inna półka cenowa.

  • W twoim przypadku będzie trochę inaczej niż u innych, bo parując ten młyn z wagą Acaia dostajesz np auto-stop przy osiągnięciu docelowego przemiału (grind-by-weight).

    Na plus na pewno jest kalibracja żaren w fabryce, więc młyn powinien być gotowy do użycia od razu po rozpakowaniu. Poza tym obecność tzw knockera do opróżniania komory mielenia to wg mnie zaleta w stosunku do grzybków do przedmuchiwania - mogą być odrobinę mniej skuteczne, ale nie robią takiego syfu dookoła.

    Z jednej strony młynek pozwala na zmianę RPM, z drugiej strony zrobisz to tylko w aplikacji. Mogli dodać jakiś mały wyświetlacz i potencjometr, żeby nie trzeba było sięgać po telefon albo przełączać się między aplikacjami.

    Martwi mnie jednak, że nie piszą konkretów o stopniu retencji i chwalą się wręcz mechanizmem opróżniania, co skłania mnie do myślenia że jednak ta retencja nie jest taka mała jak w konkurencyjnych młynach. Jak przeczytałem o łatwości przełączania się między mieleniem pod esko i filter to pomyślałem o jakiejś automatyce w ostatnio zapamiętanych ustawieniach, ale nie - to tylko mechanizm pozbywania się resztek przemiału, więc znowu - retencja może być problemem.

    Na koniec drobnostka, ale nie bez znaczenia. Frontalna pozycja guzika może okazać się sporym atutem. Porównując z moją Casą, która ma guzik z boku, Orbit możesz postawić dowolnie - frontalnie lub jednym czy drugim bokiem do operatora. Wydaje się bez znaczenia, ale kiedy ekspres postawisz na wyspie kuchennej i młynek na skraju, może się okazać, że lepsze flow będziesz mieć kiedy ustawisz go bokiem. Casa niestety nie może stać tuż przy lewym boku Bianki. Orbit już nie ma tego problemu.

    Myślałeś o młynkach 80mm jak np Lagom P80 albo Bookoo Motto80? Ewentualnie EG-1 ale to już zupełnie inna półka cenowa.

    @ciastek napisał w Acaia Orbit - co myślicie o tym młynku ?:

    Myślałeś o młynkach 80mm jak np Lagom P80 albo Bookoo Motto80? Ewentualnie EG-1 ale to już zupełnie inna półka cenowa.

    Kiedyś myślałem o nich, ale na razie chciałem spróbować w niższym budżecie.

  • P80 wychodzi podobnie (z przesyłką i VAT 7.7k); Orbit 7.7-9k, w zależności od sklepu

Sugerowane posty

  • Lagom GDS – młynek o dwóch obliczach

    Młynki
    5
    1 Głosy
    5 Posty
    40 Wyświetlenia
    ciastekC
    Tanio nie jest, koniec końców to end-game, chociaż cenę broni fakt, że dostajesz 2 młyny. Płaskie żarna są w rozmiarze 102mm. Gdzieś czytałem, że mają być montowane bez śrub, ale nie mogę się teraz do tego dokopać.
  • Compak Fino - konkurencja dla Niche?

    Młynki compak młynek sd
    18
    0 Głosy
    18 Posty
    800 Wyświetlenia
    S
    Młynek pojawił się w ofercie zagranicznych sklepów. Compam Fino bez wagi wyceniono na 549Euro [1] a wersja z wagą Fino Scale jest o około 200 Euro droższa [2]. Compak wg mnie powinien z tym młynkiem działać bardziej energicznie... [1] https://rheinland.coffee/products/compak-fino [2] https://www.casabarista.nl/products/compak-fino-weegschaal-zwart
  • Mazzer Philos - recenzja nowości w gamie młynków SD

    Młynki recenzja mazzer młynek sd
    20
    8
    4 Głosy
    20 Posty
    522 Wyświetlenia
    ciastekC
    @Semtex napisał: Wiesz no bez przesady - mówimy o tym, że sprzęt "drgnie" przy starcie. Wiadomo! To tylko nuta sarkazmu W mojej skromnej opinii nie można w tym aspekcie porównywać konstrukcji wyposażonych w żarna stożkowe i płaskie. W pełni się zgadzam, wstawka o Kasie była tylko w ramach ciekawostki. Zastanawia mnie właśnie czy taki P64 mniej cierpi na te drgawki, bo przy Lagomach mówi się o dobrym spasowaniu.