Przejdź do treści

Jaki ekspres do kawy mlecznych do 5000 zł wybrać? Ranking i Poradnik 2025

Przypięty Porady zakupowe
1 1 280 1
  • Top 5 ekspresów do kaw mlecznych do 5000 zł

    Do kaw mlecznych najlepiej sprawdzają się ekspresy DB z dwoma bojlerami lub HX z wymiennikiem ciepła. Takie rozwiązanie umożliwia spienianie mleka bezpośrednio po ekstrakcji espresso lub nawet podczas jej trwania. Ekspresy typu DB zapewniają lepszą, niezależną kontrolę temperatury ekstrakcji kawy. Z kolei HX zapewniają niezrównaną moc spieniania mleka.
    Jeśli kawy mleczne stanowią tylko część kaw, warto rozważyć DB, zwłaszcza z opcją wyłączenia bojlera parowego.
    Jeśli dominują kawy mleczne HX jest polecanym rozwiązaniem.

    Prezentowana kolejność jest wyłącznie alfabetyczna, co oznacza, że każdy z wymienionych ekspresów zasługuje na uwagę niezależnie od miejsca na liście. W zestawieniu znalazły się starannie wyselekcjonowane propozycje, które reprezentują różne kategorie i style przygotowywania kawy. Każdy model został wybrany z uwzględnieniem kluczowych aspektów, takich jak jakość espresso, funkcjonalność, trwałość oraz stosunek jakości do ceny.

    Poniżej znajdują się wybrane ekspresy, zapraszam do lektury!

    Lelit Elizabeth (300ml/600ml - DB)

    Kompaktowy dual boiler z możliwością programowania i ustawiania wielu parametrów. Ceniony za działanie wylewki wrzątku, działającej bez rozbryzgów.

    PXL_20220707_133222801.jpg

    Zalety:

    • Pełny PID dla bojlera kawowego i parowego
    • Programowanie czasowe dozy
    • Rozbudowana preinfuzja
    • Działanie wylewki wrzątku
    • Możliwość wyłączenia bojlera parowego

    Wady:

    • Zbiornik wody
    • Niewielki bojler parowy
    • Ograniczona moc pary
    • Niskiej jakości pokrętło pary

    Lelit Mara (1800ml - HX)

    Jeden z najwęższych ekspresów tego typu. Zastosowanie sterowanie z dwoma sondami eliminuje konieczność cooling flushy. Za pomocą przełącznika można ustawić jedną z trzech temperatur ekstrakcji (90/92/94 stopnie). Sterownik nie posiada wyświetlacza.

    PXL_20220707_133305674.MP.jpg

    Zalety:

    • Brak konieczności cooling flushy
    • Możliwość ustawienie temperatury ekstrakcji (3 progi)
    • Kompaktowe rozmiary 22cm szerokości
    • Cicha praca pompy
    • System preinfuzji

    Wady:

    • Grupa E61 wymaga okresowego smarowania
    • Przeciętny czas nagrzewania
    • Mniejsza moc pary w trybie priorytetu kawy

    Sage Dual Boiler (300ml/950ml - DB)

    Popularny na całym świecie ekspres domowy. Wiele funkcjonalności wpływających na ekstrakcje i walory użytkowe -dodatkowa grzałka w grupie, wstępne podgrzewanie wody do kawy w bojlerze parowym, łatwe nalewanie wody z przodu ekspresu. Podatny na modyfikacje, popularny jest tzw. Slayer mod, który jest odwracalny, można go wykonać bez obawy o gwarancję.
    IMG_20191006_144639.jpg

    Zalety:

    • Programowanie wolumetryczne dozy
    • Krótki czas nagrzewania
    • Podatność na modyfikacje
    • Rozbudowana i precyzyjna kontrola temperatury-PID bojlera kawowego i grupy
    • Funkcjonalność

    Wady:

    • Brak możliwości wyłączenia bojlera parowego
    • Przeciętna dostępność części zamiennych
    • Masywna i szeroka konstrukcja
    • Mały bojler parowy
    • Głośna praca pompy

    NS Oscar II (2000ml - HX)

    Ekspres kawiarniany w miniaturze. Propozycja dla bardziej zaawansowanych lub ambitnych użytkowników. Podstawowa wersja nie ma seryjnie OPV. OPV podobnie jak inne dodatki można dołożyć samemu w ramach tuningu. Kontrolowana jest temperatura bojlera parowego a jej zmiana możliwa jest przez zmianę nastawy presostatu, wymaga to otwarcia ekspresu.
    Oscar II_Black-Direct Connect-1.jpg

    Zalety:

    • Duża moc pary i sucha para
    • Programowanie czasowe dozy
    • Podatność na modyfikacje
    • Możliwość jednoczesnego spieniania mleka i parzenia kawy
    • Jest wersja z podłączeniem do wodociągu

    Wady:

    • Brak seryjnego OPV w podstawowej wersji
    • Długi czas nagrzewania
    • Presostat-brak możliwości bezpośredniej zmiany temperatury ekstrakcji
    • Głośna praca

    Eureka Pura (1500ml - HX)

    Klasyczna konstrukcja od producenta znanego z młynków do kawy. Podstawową wersję polecić szukającym prostych, niezawodnych konstrukcji.

    eureka-pura.jpg

    Zalety:

    • Klasyczny ekspres HX - prosta, sprawdzona i niezawodna konstrukcja
    • Możliwość jednoczesnego spieniania mleka i parzenia kawy
    • Duża tacka ociekowa
    • Szybki czas nagrzewania
    • Ładny design

    Wady:

    • Grupa E61 wymaga okresowego smarowania
    • Długi czas nagrzewania
    • Brak PID i bezpośredniej kontroli temperatury ekstrakcji
  • pawel890P pawel890 przypiął ten temat dnia
  • S skansen odniósł się do tego tematu dnia
  • pawel890P pawel890 odniósł się do tego tematu dnia
Sugerowane posty

  • Prosty w obsłudze ekspres za 2000-3000zł

    Porady zakupowe
    18
    0 Głosy
    18 Posty
    555 Wyświetlenia
    HeniutekH
    Teściowie piją "wiekszą" małą czarna, rozwodnioną i im pasuje. Ostatnio zrobiłem eksperyment i domieliłem jeszcze małą dawkę kawy, była już całkiem znośna, choć z espresso faktycznie ma to niewiele wspólnego.. Najważniejsze że Im pasuje, wiec nie wnikam w resztę ;]
  • Ekspres z AliExpress

    Porady zakupowe zakupy aliexpress
    11
    0 Głosy
    11 Posty
    579 Wyświetlenia
    S
    Samochody elektryczne i sprzęt kawowy to bez wątpienia inne światy. Natomiast widzę pewne podobieństwa pomiędzy WPM a chińską firmą Midea. Midea produkuje mikrofalówki, klimatyzatory i inne sprzęty dla wielu innych marek. Takie firmy często zaczynają jako podwykonawcy. Produkując dla innych marek poznają oczekiwania, wymagania, dostosowują procesy itd. A z czasem wchodzą pod własną marką. Podobnie zaczyna działać WPM. Na razie ich ekspresy kolbowe z ich fabryki sprzedawane są pod markami takimi jak np. Graef a ostatnio Loewe. Loewe Aura Pure to WPM KD-310. Marka WPM na razie nie jest popularna, ale już teraz ma kilka ciekawych sprzętów. Oprócz młynka o którym wspomniał @Heniutek mają też wolnostojące spieniacze do mleka. [image: 1743497281733-spieniacze-wpm.png]
  • 0 Głosy
    4 Posty
    272 Wyświetlenia
    Dawid4792D
    Moim zdaniem do wysokich cen różnych akcesoriów trzeba podejść trochę inaczej. W każdym hobby pojawiają się różne nowości, różne gadżety. Kawosze mają jakieś drogie WDT, młynki za 10 tys złotych czy sitka za 1200zł. Oczywiście to wszystko jest wysokiej jakości, ale ze stosunkiem cena /jakość bywa różnie, bo czasem płacimy za coś 5 razy więcej, ale nie otrzymujemy 5 razy lepszych efektów, a jedynie niesmaczną poprawę. Koniec końców, dla ludzi którzy mają pasję to nadal gra warta świeczki Ja to rozumiem, chociaż sam pewnie bym nie kupił.