Przejdź do treści

Fellow Stagg EKG Pro - konewka, która chciała być smart - recenzja

Metody alternatywne
19 4 910 1
  • Wspaniała konewka, najwyższa klasa jakości, a jednocześnie kompromitacja z modułem wifi, który daje nam zerową funkcjonalność. Ciekawe ile ten produkt jest na rynku, że producent jeszcze nie dodał żadnych smart funkcjonalności.

  • Pomijając moduł WiFi z którym jest więcej problemów niż korzyści to bardzo fajna konewka. Trzymam kciuki żeby w końcu rozbudowali jego funkcjonalność, wtedy będę miał wreszcie smart konewkę 🙂

  • pawel890P pawel890 odniósł się do tego tematu dnia
  • Wymieniłem dzisiaj mojego leciwego już Stagg EKG na wersję pro. Widzę w menu opcję jakiejś kalibracji. Wiesz może co to robi?

    Zrobić tej kalibracji tak czy inaczej nie mogę bo pokazuje błąd, ale jestem ciekaw co to w ogóle ma robić 😉

  • A robiłeś już aktualizacje oprogramowania? Od tego bym zaczął.
    Następnie możesz ustawić wysokość nad poziomem morza. Po jej ustawieniu można zrobić kalibrację, która ma pomóc w lepszym ustawieniu PID. Ale jeśli konewka pracuje prawidłowo to kalibracja nie jest niezbędna...

    Minęła już chwila od zakupu konewki. Jestem z niej zadowolony. Często podgrzewam nią wodę do niższych temperatur, na przykład tylko do 40C. Woda jest wtedy dużo lepsza w smaku niż przegotowana. Podoba mi się też podtrzymywanie temperatury, przydaje się jak ktoś lub coś oderwie mnie od ceremoniału parzenia .
    Pozwalam też nadal konewce łączyć się z chmurą. Nadal nie ma z tego na razie pożytku większego niż podtrzymanie zegara, ale dobre i to 🙂

  • Nie wymaga aktualizacji, niby najnowsza wersja. Wysokość ustawiona. Tą kalibrację próbowałem zrobić dwa razy i w zasadzie nic się tam nie działo po czym pokazało, że się nie powiodła. Póki co konewka grzeje o 1 stopień niżej niż wskazanie termometru. W sensie ustawione na 95, a wskazanie termometru niecałe 94 stopnie.

  • A ile było wody podczas kalibracji? Spróbuj nalać co najmniej po litra zimnej...

  • Było prawie na full.

    Żeby było śmiesznie teraz nie działa mi już także Aiden, a jeszcze dziś rano było ok. Nie wiem czy to jakiś konflikt aplikacji czy co, ale za nic nie jestem w stanie połączyć się z Aiden 🤣

  • Niedługo minie rok odkąd używam konewki. Jestem z niej, jako konewki zadowolony. Podgrzewam nią wodę na kawę, herbatę, do picia i innych potrzeb. Nie wyobrażam sobie teraz powrotu do urządzenia w którym nie mogę precyzyjnie ustawić żądanej temperatury. Pokrętło regulacji i wyświetlacz rzeczywistej (i zadanej) temperatury świetnie się spisują.

    W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu. Konewka jest cały czas podłączona do Internetu, prowadzi komunikację (widać po logach) ale niestety dalej nie otrzymała zdalnego sterowania.

    Szkoda, bo sporo tańsze czajniki smart oferują takie funkcje. Poniżej link do przykładowej recenzji. Chciałbym żeby takie funkcje były też w mojej konewce:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4147359.html

  • Konewka dostała kolejną aktualizację. Efektem jest lepsze dogrzewanie. Przed osiągnięciem zadanej temperatury konewka pracuje trochę inaczej, pulsowo dogrzewa wodę. Efekt jest słyszalny ale i mierzalny - końcowa temperatura jest bliższa ustawionej, "przestrzelenia" są mniejsze niż wcześniej.

  • U mnie w tym śmiesznym szklanym russel hobsie też jest to uspokojone dogrzewanie i dobrze się sprawdza. To spory plus, kiedy grzejemy wodę na coś wrażliwego na temperaturę

  • Jaka jest zwykle temperatura faktyczna przy niskich temperaturach docelowych, rzędu 38-40°C?

  • Najniżej można ustawić 40C. Jeśli nalejemy zimnej wody to konewka precyzyjnie dogrzeje nam do zadanej temperatury.

    Gorzej, jeśli ustawimy 40C, konewka dogrzeje a my po chwili dolejemy trochę zimnej wody. Wtedy konewka przez dłuższą chwilę głupieje.

  • I nie przegrzewa? Np po 2 minutach nadal będzie te 40°C, według samego stagga i niezależnego pomiaru? Widziałem wielokrotnie jak czajniki pokazują X, a jak podniesiesz i postawisz z powrotem po kilku sekundach to już jest X+5. W jednym będzie to 3°C, w innym 15…

    Generalnie zastanawia mnie jaki czajnik na rynku jest obecnie najdokładniejszy nawet przy niskiej temperaturze docelowej. Potencjalnie Fellow Stagg, Brewista Artisan i Hario Buono/Lyra.

  • W świetle wyświetlacza nie przegrzewa. Nim osiągnie zadaną temperaturę to ostatnie kilka stopni dogrzewa z mniejszą mocą, co widać na wykresie mocy:

    wykres mocy.jpg

    W praktyce regulacja mocy odbywa się z tego co wiem w ten sposób, że grzałka jest włączana/wyłączana w bardzo krótkich odstępach czasu ale mój sprzęt pomiarowy (wtyczka Emporia) nie jest w stanie tego uchwycić i uśrednia wykres. Daje to jednak dobry obraz pracy grzałki.

  • Wszystko zależy od tego ile wody jest w konewce. Jeśli mamy ją zalaną na full to z temperaturą jest ok, ale gdy wody jest niewiele to potrafi solidnie przegrzać.

  • Sprawdzisz jaka to jest różnica przy minimalnym zalewie (333ml)? Najlepiej w momencie wyłączenia i po 2 minutach

  • Ok, jutro sprawdzę jak to wygląda.

  • Sprawdzisz jaka to jest różnica przy minimalnym zalewie (333ml)? Najlepiej w momencie wyłączenia i po 2 minutach

    @ciastek 330g wody podgrzanej do 40 stopni po 45s od osiągnięcia zadanej temperatury miało 45,5 stopnia (niestety tylko według samej konewki bo nie miałem pod ręką termometru), po 1:30 miało 44,5 stopnia i tak samo po 2 minutach.

Sugerowane posty