Przejdź do treści

Americano przyrządzenie

Kawowa poradnia
11 6 346
  • Nigdy bardziej nie studiowałem tego tematu, w moim przypadku to zazwyczaj espresso 36g i zalewam w proporcji 1:4 - czyli dolewam 150ml gorącej wody około 90 stopni. Od zawsze mi smakuje, a to jest kawa którą najczęściej piję.

    Chętnie posłucham, jak ktoś ma jakieś wnikliwsze analizy robienia americano.

  • Do americano stosuje wrzątek z czajnika.

    Najpierw nalewam do kubka wrzątek - ok 150ml.
    Potem nalewam espresso-ok 40ml.
    Robię espresso prostu kubka z wrzątkiem.

    Można zrobić eksperyment i zamienić kolejność - najpierw zrobić espresso a potem dolać wodę i sprawdzić czy czujemy różnice w stosunku do kolejności którą przedstawiłem.

  • Praktycznie wcale nie pijam americano, ale jednak czasami mi się zdarzy i wtedy robię tak jak to kiedyś zobaczyłem na filmie na YT u Dritan Alsela. Podwójne espresso i do tego około 150g wody o temperaturze 75 stopni.

    Zawsze byłem przekonany, że americano to będzie prawdziwa paskuda, ale jednak i taka kawa potrafi dobrze smakować 😉

  • Ja dolewałem 100ml wrzątku do podwójnego espresso 🙂

  • super dzięki 🙂 dziś spróbuje zrobić 🙂 bo espresso kocham, ale jest go tak mało, że musze jakoś zwiększyć dawkę kawy dla smaku 🙂

  • W takiej sytuacji warto spróbować kaw przelewowych.
    Uważa się, że americano powstało niejako z braku sprzętu do robienia "dużych" kaw.

  • W takiej sytuacji warto spróbować kaw przelewowych.
    Uważa się, że americano powstało niejako z braku sprzętu do robienia "dużych" kaw.

    @skansen napisał w Americano przyrządzenie:

    W takiej sytuacji warto spróbować kaw przelewowych.
    Uważa się, że americano powstało niejako z braku sprzętu do robienia "dużych" kaw.

    już w przelewowki nie chce się bawić, bo zaraz dojdą kolejne gadżety a miejsca w kuchni i tak brak 🙂

  • ja tam lubię siekierę. do ~36g espresso dolewam 60g wody ok 90C 🙂

  • ja tam lubię siekierę. do ~36g espresso dolewam 60g wody ok 90C 🙂

    @Belusar napisał w Americano przyrządzenie:

    ja tam lubię siekierę. do ~36g espresso dolewam 60g wody ok 90C 🙂

    widzę, że nie już z ilością samo wody, ale i temperatury można kombinować

  • @Belusar napisał w Americano przyrządzenie:

    ja tam lubię siekierę. do ~36g espresso dolewam 60g wody ok 90C 🙂

    widzę, że nie już z ilością samo wody, ale i temperatury można kombinować

    @bilongo napisał w Americano przyrządzenie:

    widzę, że nie już z ilością samo wody, ale i temperatury można kombinować

    Warto kombinować. Przy czym wg mnie woda nie może być bardziej gorąca niż kawa. Stąd przepisy o wodzie w temperaturze 75C czy nalewaniu najpierw wrzątku do kubka a potem robieniu espresso.

Sugerowane posty

  • Mycie w zmywarce akcesoriów kawowych?

    Kawowa poradnia
    6
    0 Głosy
    6 Posty
    206 Wyświetlenia
    ciastekC
    W moje ręce trafił niedawno termos Fellow, akurat bez związku z kawą poza samym producentem. Ot, potrzebowałem kubka do samochodu, który łatwo otworzyć jedną ręką. Niby mycie w zmywarce jest dozwolone, ale zarówno zalecenia producenta jak i opinie użytkowników wskazują że powłoka zewnętrzna (farba) może schodzić.
  • Wpływ kofeiny na sen

    Kawowa poradnia
    18
    0 Głosy
    18 Posty
    839 Wyświetlenia
    K
    Jak nie ćwiczę a wypiję espresso o 19, to ciężko mi zasnąć, słabiej śpię. Jak ćwiczę, to się jak zabity
  • Najgorsza kawa, którą piliście

    Kawowa poradnia
    14
    1 Głosy
    14 Posty
    736 Wyświetlenia
    O
    Pomijając marketówki, sieciówki i kawy z automatów to jednak omniroasty są dla mnie nie do przejścia. Zwykłe psucie ziarna tylko po to żeby uzyskać "konsensus" i zrobić kawę dla przelewowców i ciśnieniowców, a jak wiemy, jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego